Дейности:
|
Подготовка на тръжни задания Ще бъдат изготвени две тръжни задания за двете процедури, планирани за изпълнение на проекта: една за предварителната оценка на НПР (Дейност 2.3.) и една за всички останали дейности (Дейност 1, Дейности 2.1, 2.2, 2.4. и 2.5, и Дейност 3) с изключение на Дейност 1.16. Дейност 1. Анализи на икономическата среда в България Дейност 1. Анализи на икономическата среда в България
1.1. Макроикономически анализ – актуални изводи и препоръки.
Анализът ще включва оценка на изготвения в рамките на Съвета за развитие макроикономически анализ и представяне на актуални изводи и препоръки.
1.2. Анализ на нуждите в развитието на българската икономика.
Оценка на нуждите ще даде по-ясна представа за насоките, в които е необходимо да се вложат усилия за развитието на българската икономика.
1.3. Разработване на тематични анализи.
С тази дейност ще бъдат изследвани сектори в икономиката и ще бъдат очертани „тесните места” и секторите с потенциал.
1.4. Организиране и провеждане на семинар за участниците в тематичните работни групи за представяне и обсъждане на подготвените проекти на анализи.
Семинарът ще даде възможност да бъдат обсъдени основните акценти и изводи за всяка тематична работна група.
1.5. Сравнителен анализ България/ЕС
Анализът ще допринесе за яснота относно макроикономическата среда в България спрямо тази в другите държави-членки на ЕС.
1.6. Анализ на силните и слаби страни на българската икономика
Този анализ ще обобщи силните и слабите страни на икономиката, възможностите за растеж и евентуалните заплахи в бъдеще.
1.7. Организиране и провеждане на семинар за междуведомствената работна група за обсъждане на напредъка за НПР.
Семинарът ще бъде форумът за обсъждане на виждането на групата в цялостния напредък в процеса на подготовка на НПР и поставянето на основите за изработване.
1.8. Консултация във връзка с напредъка по изготвяне на НПР.
Тази дейност ще подпомага включването на социално-икономическите партньори и ангажираните неправителствени организации в подготовката на НПР.
1.9. Заседание на високо ниво за обсъждане на подготвените доклади по икономическото състояние на България.
На заседанието се планира участие лично на членовете на Съвета за развитие с оглед съсредоточаване ексклузивно върху въпросите на НПР, преглед на напредъка и вземане на решения за евентуални мерки или насоки.
1.10. Организиране и провеждане на учебни посещения в държави-членки на ЕС за обмяна на опит при подготовката и приложението на НПР.
Чрез тази дейност екипът за координиране на подготовката на НПР ще има възможност да види отблизо същия процес в други две държави-членки на ЕС и да поеме добри практики.
1.11. Консултиране в процеса по формулиране на основата на НПР: визия, стратегически цели, приоритети, индикатори.
Чрез тази дейност ще бъде оказана консултантска помощ при формулиране на базата на НПР и при преценката за кои сектори и до каква степен следва да бъдат приоритизирани в НПР.
1.12. Анализ на цената на финансиране на НПР.
Ще бъдат изследвани всички възможни източници на финансиране: национален бюджет, ЕС, МФИ, ПЧП.
1.13. Подготовка на системата и реалното изработване на секторни стратегии за НПР.
Дейността ще подпомогне цялостната координация на процеса по подготовка на секторните стратегии и самото им изработване.
1.14. Подпомагане изготвянето на система от индикатори за остойностяване въздействието от планираните мерки.
Ще бъде създаден модул от различни индикатори, по които да се отчита постигането на заложените цели.
1.15. Консултация във връзка с финансовото разпределяне в НПР по приоритети.
Тази дейност подпомага включването на социално-икономическите партньори и ангажираните неправителствени организации във важния въпрос за финансовото разпределение.
1.16. Осигуряване на консултантска помощ.
Чрез тази дейност ще бъде подпомогнат процеса по анализиране и обобщаване на всички доклади и резултатите от всички срещи в рамките на проекта. Ще бъдат наемани експерт/и и/или консултант/и с цел осигуряване на необходимата консултантска помощ, техническа помощ,превод на документи и други подобни дейности
1.17. Разработване на предложение за механизъм за управлението, наблюдението и контрола и отчитане изпълнението на НПР.
Чрез дейността ще бъде подпомогнат процеса по нормативно регулиране на цялостното изпълнение и изпълнение на НПР.
Дейност 2. Стратегически оценки Дейност 2. Стратегически оценки
2.1. Оценка на изпълнението на приключилите национални стратегически програми и пред-присъединителни програми на ЕС.
Тази оценка ще предаде ‘научени уроци’ от изпълнението до момента на национални стратегически програми и пред-присъединителни програми на ЕС.
2.2. Анализ за съгласуваността на НПР със стратегическата рамка на европейско, национално и регионално ниво.
Тази дейност ще позволи преценка на степента, в която приоритети, заложени в НПР, са в съответствие с тези на европейско, национално и регионално ниво.
2.3. Предварителна оценка на НПР.
Предварителната оценка ще позволи по-качествено изпълнение на програмата и евентуално избягване на засечени възможни проблеми.
2.4. Организиране и провеждане на семинари за представяне на резултатите от оценките на НПР и изразяване на становища и на предложения за мерки.
Ще бъдат организирани два семинара. Единият ще представи оценките по 2.1., 2.2. и 2.5. за всички заинтересовани страни и ще бъдат отчетени техните становища. Другият ще представи предварителната оценка по 2.3., като адресира специално Междуведомствената работна група за подготовка на НПР.
2.5. Подготовка на план за текущи, междинни и последваща оценка на НПР.
Дейността е от значение за доброто планиране на обратна оценка на извършваните дейности в рамките на НПР. Тя включва „Оценка на очакваното икономическо въздействие на НПР”.
Дейност 3. Дейности за информация и публичност Дейност 3. Дейности за информация и публичност.
3.1. Организиране и провеждане на публично-информационно събитие за представяне на целите на проекта.
Дейността осигурява информираност за началото на проекта и представяне на целите и планираните дейности. Ще бъдат поканени представители на всички заинтересовани страни и на медиите.
3.2. Организиране и провеждане на публично-информационно събитие за представяне на резултатите от проекта.
Дейността включва едно събитие, което представя крайните резултати по проекта. Ще бъдат поканени представители на всички заинтересовани страни и на медиите.
3.3. Подготовка на брошури и рекламни материали.
Чрез тази дейност на няколко етапа ще бъдат подготвяни необходимите за публичността информационни текстове и рекламни материали.
|