Дейности:
|
Дейност 1 – Организация и управление на проекта
1.1 Мениджмънт, мониторинг и отчитане.
1.2 Публичност и визуализация
Екипът за организация и управление ще провежда ежемесечни работни срещи с цел организация, регулиране и контрол на работния процес при реализирането на дейностите. Ръководителите на клубове ще подават информация на екипа, с данни за участниците и реализираните дейности на електронен и хартиен носител.
Към Договарящия орган ще се осъществи отчитане:
• Ръководителят на проекта ще представя Декларации за нередности/измами на договарящия орган;
• Екипът ще изготвя технически доклади, съгласно изискванията на настоящата схема, както и ще води точна и редовна документация и счетоводна отчетност, съгласно Закона за счетоводство. Осигуряването на отчетност и документираност е в съответствие с принципите на добро финансово управление и точно администриране на дейностите. Мониторингът гарантира добро изпълнение на дейностите по проекта, оптимална организация на изпълнение и ефективност на осъществената работа.
Сключени договори с екипа на проекта и преподавателите.
Изработен конкретен работен план.
Проведени работни срещи и протоколи – 10 бр.
Изготвени декларации за нередности/измами – 10 бр.;
Изготвени междинни и финален технически доклад.
Изработване на информационни материали за популяризиране същността на проекта и за визуална идентификация:
• изработване на лого на проекта
• изработване на информационни табели – 3 бр.
• отпечатване на брошури за популяризиране целите на проекта сред обществеността и на финасиращия и договарящия орган – 400 бр.;
• отпечатване на диплани за популяризиране на необходимостта от интеграция на малцинствата и подкрепата на финансиращия орган– 400 бр.;
• плакати - 100 бр.;
• постери на стойка – 3 бр.;
• изработване на пакет от отличителни материали с логото на проекта (химикалка, тениска, шапка) – 150 бр.;
• Публикации в местната преса – 4 бр.
• Изработка на удостоверения за участие – 150 бр.
Организиране и провеждане на начална и заключителна конференция с представители на заинтересованите страни, институции, местни медии и др. – 2 бр.
Планираните мерки да доведат до прозрачност и информираност на обществото относно заложените цели и постигнатите резултати и наложените практики. Цели се и провокиране на активност сред представителите на малцинствени групи. Всички продукти, свързани с осигуряване на публичност и визуализация, ще бъдат разработени в съответствие с изискванията на ЕС за визуализация.
Дейност 2 - Обучителни семинари и консултации за учители Провеждане на два обучителни семинара, на които ще бъдат застъпени теми относно спецификите при работа с деца от етнически малцинства; проблеми наложени в практиката и начини за тяхното изолиране; умения и подходи при провеждане на образователния процес в смесени класове; практики за успешна работа с етнически малцинства; иновационни методи за работа с деца и ученици от етническите малцинства. Дейност3Обучения за деца и ученици от етнически малцинства
3.1 Подготовка за успешно записване в първи клас Равен старт
3.2 Обучения по компютърни умения;
3.3 Провеждане на здравни и еко беседи /Здраво тяло сред чиста природа/;
3.4 Подготовка Ще се сформира клуб „Аз съм готов за първи клас” с шест групи:
2 групи - ”Владея българския език”;
2 групи –„Умея да рисувам”;
2 групи – „Аз моделирам”
От 60 участника в целевата група, ще се направи подбор от преподавателите, които ще преценят как да бъдат разпределени децата по групи.
Ще се преподават знания, чрез провеждане на практически занимания, с които да се създават умения за успешно постъпване в първи клас, като ще се повиши самочувствието на бъдещите ученици.
Ще се сформира клуб „Компютър” с 2 групи:
„Аз работя с компютър” и „Аз уча български език с помощта на компютър”
От 60-те ученика в целевата група преподавателите ще направят подбор за участие в групите.
Учениците ще бъдат обучавани на основните компютърни програми и ще придобият умения за работа с компютър, за да бъдат в крак със съвремието и да се чувстват равноправни сред връстниците си.
За изучаване на български език ще се закупи специализиран софтуер.
Провеждане на беседи по групи:
- В група „детска градина” /”Здрав сред природата”/ ще бъдат застъпени теми по здравословно хранене и борба със затлъстяването, въздействие на храната върху подрастващия организъм; движение и здраве в детска възраст, двигателна култура; лична хигиена; организиране и запазване на чиста околна средата и др.
- В група „ученици”/”Здрав, бодър, знаещ”/ ще бъдат застъпени теми по здравословно хранене, двигателна култура; изграждане на специфични умения за живот - решаване на конфликти в общуването; сексуално и репродуктивно здраве; превенция употребата на психоактивни вещества.
Планираните беседи ще се проведат в детската градина и училището с 30.бр. занятия, през учебната от специалист в областта на здравеопазването. Посредством планираните беседи ще се въздейства върху младите хора за моделиране на съществуващите нагласи по отношение на третираните проблеми и изграждане на стереотипи, благоприятни за формирането на личността. На база материалите от беседите ще се изработи илюстриран Наръчник „Здраво тяло сред чиста природа”
Ще се създаде клуб „Изкуство” с 4 ателиета:
„Аз говоря правилно български език”; ”Малкият художник”;
”Пея и танцувам”; ”Аз съм артист”.
Преподавателите ще направят подбор на учениците от целевата група, според техните интереси и възможности, след което ще ги разпределят по ателиета.
В ателиетата ще се провеждат занимания , които ще повишат знанията и уменията на учениците и ще помогнат за по успешната им адаптация и интеграция сред техните връстници.
Дейност 4. Изследователска и проучвателна дейност за запазване на културната идентичност на етническите малцинства - опознаване на обичаи.
/Минало и настояще – заедно в бъдещето/;
Ще се създаде клуб „Празници на различните етноси” с две ателиета: „Разказите на моята баба” и „Гозбите на баба за празниците”, които ще бъдат ръководени от двама външни експерти. В него ще участват както ученици и преподаватели, така и родители на деца, представители на малцинствени групи. С помощта на родителите учениците ще проучват и ще записват разкази на възрастни хора за празниците в миналото и празниците на роми и българи. Във връзка с тях ще подготвят книжка с рецепти на ястия, приготвяни за различните празници която ще се разпечата в тираж – 150 бр. Ще откриват общото и различното между ромските и българските традиции, което ще създаде предпоставки за утвърждаване на етническите малцинства /по-специално ромски/ като съвременни граждани без предразсъдъци, със самочувствие на равнопоставени. Дейност 5 Заключителни мероприятия –
5.1 Провеждане на конкурси и състезания / Общувай свободно; Празник на посланията/;
5.2 Провеждане на кръгла маса „Толерантността – условие за успешна интеграция” За по- успешната адаптация и интеграция сред връстниците си, участниците в различните клубове и ателиета ще се доказват като участват в изложба –„Аз рисувам мечтите си”; ще се проведе „Вечер на таланта”/драматизации на приказки, песни и танци/; състезание по български език-„Познавам ли родния език”, състезание за работа с компютър.
За провеждането на кръглата маса ще се подготвят два материала - за етносите в България и за ромския етнос и два материала за толерантността, които ще се представят на участниците. На кръглата маса ще участват преподавателите от двете учебни заведения, представителни групи ученици, общественици, месните медии.Ще се покажат постигнати резултати и умения на участниците.Ще се повиши информираността по отношение на етническите малцинства и тяхната интеграция.Ще се покажат различни гледни точки и аспекти по отношение на интеграцията.
Основни теми за кръглата маса: ”Етносите в България”,”Знания за ромския етнос”, ”Толерантността – същност и прояви”, ”Толерантността – условие за успешна интеграция”
|