Дейности:
|
Дейност 1 Организация и управление на проекта Настоящата дейност ще обхваща целия период на изпълнение на проекта и включва следните етапи:
1. Формиране на екип за управление дейностите по проекта
2. Организиране на Начална работна среща за управление на проекта
3. Подготвяне на Вътрешни правила за управление на проекта
4. Провеждане на тръжни процедури за избор на външни изпълнители за дейностите по проекта
5. Провеждане на заключителна среща за отчитане резултатите от проектните дейности Дейност 2. Посещение за обмяна на опит Посещението за обмяна на опит ще се организира в рамките на 3 дни /3 дни работна среща и 2 дни пътни за участниците от България/, в Англия, участие в нея ще вземат 14 лица – 2 лица експерти по проекта, представители на целевите групи /5 от България и 5 от Англия/, представители на Британски съвет – Англия. Избор на представители на целевите групи, които да участват в посещението за обмяна на опит ще се извърши по предварително зададени критерии. Ще бъдат избрани 10 души от целевите групи. Дейност 3. Изготвяне на анализ на българското законодателство, съществуващите добри практики и модели в ЕС за включването на хората с увреждания на пазара на труда и възможностите за прилагането им в българските условия В рамките на тази дейност е предвидено изготвянето на два анализа:
1. Анализ на българското законодателство и проблемите които създава: Осъществяване на детайлен преглед на нормативните актове и стратегически документи в България, регулиращи правата и задълженията, свързани със заетостта на хората с увреждания; Анализиране на основните проблеми, които произтичат от тях;
Анализът ще се извършат от външен изпълнител, избран съобразно правилата на ПМС 55/2007 и изискванията на Договарящия орган.
Партньорите по проекта ще предоставят нужната информация на външния изпълнител и ще извършват контрол върху изпълнението на дейността.
2.Анализиране на добрите практики и използваните модели в ЕС за включване в заетостта на хората с увреждания на пазара на труда. Анализиране на възможностите за адаптирането на съществуващите практики и модели и прилагането им в българските условия. Дейност 4 Разработване на ноу-хау Използвайки резултатите от анализите и въз основа на съществуващите добри практики в ЕС, външен изпълнител ще разработи ноу-хау, което ще е адаптирано към нуждите на двете целеви групи в проекта:
- Методика, по която през интернет хората с увреждания ще могат да правят оценка на уменията и дефицитите си според увреждането и така да придобиват по-реална представа на кои позиции биха могли да се справят;
- Наръчник за наемане на хора с увреждания за работодателите – чрез него работодателите ще се запознаят с ползите за техния бизнес от наемането на човек с увреждане. Дейност 5 Организиране на дискусионен форум Дискусионният форум ще се проведе на подходящо за целта място, 2 дни, 50 участника – представители на целевата група, 2 експерта, които ще представят информацията по основните теми и ще модерират дискусиите – общо – 52 участника. Логистиката по организирането и провеждането на форума ще се възложи на външен изпълнител, които ще осигури – транспорт, нощувки, храна, кафе-паузи, наем на зала. Дейност 6. Създаване и поддържане на информационен портал Интернет портала ще се разработи и поддържа от външен изпълнител, избран по правилата на ПМС 55/2007. Съдържанието ще се изготви от експерти на кандидата и партньорите. Дейност 7. Организиране на информационна кампания „Нови възможности за хората с увреждания” Информационната кампания ще бъде фокусирана върху тезата, че голяма част от хората с увреждания не са болни в медицинския смисъл, а са носители на дефицити /двигателни или сензорни/ и се нуждаят от политики за компенсиране на техните дефицити обединени в концепцията за активното социално включване и интеграция като предпоставка за професионалната им реализация на пазара на труда. Също така информационната кампания ще бъде насочена към промяна на нагласите на бизнеса чрез фокусиране на вниманието им върху възможностите на тези хора, съществуващите политики и добри практики от други държави за насърчаване на корпуративната социална отговорност. Дейност 8. Кръгла маса Кръглата маса ще се проведе в рамките на 2 дни, в подходяща база извън гр. София. Участие в нея ще вземат 50 представители на целевите групи и експерти по проекта – общо 53 лица.
В рамките на кръглата маса ще се представят и анализират резултатите по проекта. Представителите на целевата група ще изготвят и приемат план за бъдещо съвместно сътрудничество, който ще гарантира устойчивостта на постигнатите резултати в рамките на проекта. Дейност 9. Популяризиране на проекта В рамките на тази дейност е предвидено:
- подготовка, отпечатване и разпространение на информационна брошура за проекта в формат А5, пълноцветен печат, тираж от 1000 копия, двуезична. Брошурата ще съдържа информация за целите, дейностите и очакваните резултати от проекта;
- 2 публикации в печатни издания;
- 2 бр. Пресконференции – Първата ще се организира в началото на проекта, за опевестяване старта на инициативата и представянето на очакваните резултати. Втората пресконференция ще се орагнизира в края на проекта и има за цел да представи резултатите, добрите практики и създаденото ноу-хау;
- информационна табела – 1 бр., отразяваща финансовата помощ на ЕС. Дейност 10. Одит по проекта Дейността «Одит по проекта» е планирана съгласно изискванията на чл.4, ал.3, точка 4 на ПМС № 180 от 27.07.2007 г. за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси», съфинансирана от Европейския социален фонд, за финансовата рамка 2007-2013 г. В рамките на тази дейност ще се проведе процедура по ПМС 55/2007 и ще се извърши независим одит на изпълнението на проекта при спазване на международните одитни стандарти.
|