Дейности:
|
1.*Дейности за повишаване квалификацията и уменията на учители, работещи в мултикултурна среда Предвижда се провеждане на цикъл от обучения за повишаване квалификацията и уменията на учители, работещи в мултикултурна среда. Ще бъде проведено обучение на 3 етапа, изнесено извън града, за по 3 дена. В обучението ще бъдат включени 16 учители от двете училища, в които ще бъде реализиран проектът. Групата, която ще бъде сформирана, ще премине и през трите етапа. За обучители са привлечени външни експерти с опит.
Темите на трите етапа ще са, както следва:
1.1 Методи за възпитание и обучение в мултикултурна среда.
1.2 Изграждане на комуникативни умения и работа в екип.
1.3 Нови интерактивни техники за преподаване и възпитание.
Координаторът на проекта ще изготви предварително задание за обучителите и ще утвърди предложените обучителни програми.
2.Извънкласни дейности за съхраняване на културната идентичност на децата от етническите малцинства, развитие на културното многообразие и формиране на толерантна среда По тази дейност се предвижда сформиране на клубове по интереси в двете училища. Част от клубовете ще бъдат организирани в ОУ „Христо Смирненски”, друга част ще бъдат в СОУ „Христо Ботев”. В клубовете ще работят момичета и момчета от ромски и турски етнически произход. Чрез тази дейност учениците от двете училища ще имат възможност да развиват своите заложби и осмислят свободното си време. Предвиждаме всеки клуб да има ръководител, това ще са учители от съответното училище. Заетостта, която предвиждаме за клубовете, е 160 учебни часа за целия период на проекта. Училищата ще осигурят помещения за всеки клуб.
Клубовете, които предвиждаме, са следните:
2. 1. Клуб „Театрална студия”. Този клуб ще работи в СОУ „Христо Ботев”.
Целта на този клуб ще е да даде възможност за творческа изява и осмисляне на свободното време на децата, да съхранява и развива културната идентичност на учениците от малцинствата.
Занятията се провеждат 4 часа седмично. Учениците се запознават със словесния фолклор (легенди, предания, приказки и др.) на различните етноси. Ще изработват маски, кукли и други предмети от различни материали. Ще подготвят драматизации на приказки. Участници-Две групи по 10 деца.
2. 2. Клуб „Компютърен свят”. Този клуб ще работи в СОУ „Христо Ботев”.
Целта на този клуб е да популяризира и отразява всички дейности, извършвани по проекта. Участниците ще се научат да изработват информационни табла във връзка с различните мероприятия, флайери, покани, диплянки, вестник и презентации, свързани с дейността на проекта. Участниците в този клуб ще участват в публикуването на информация за проекта в интернет сайта на СОУ „Христо Ботев”. Занятията ще се провеждат 4 часа седмично. Участници-12 ученика.
2. 3. Клуб „Приложни изкуства”. Този клуб ще работи в ОУ „Христо Смирненски”.
Участниците в клуба ще проучват традиционните занаяти на етносите в региона. С помощта на занаятчии и родители ще се учат да изработват различни предмети – дървени лъжици, терлици, бродерии, сурвакници и други. Учениците ще се учат да работят с дървесина и да участват в създаването на отделни предмети като кошчета, пейки и други приспособления за поддържане на училищния двор на ОУ „Христо Смиирненски”. Занятията ще се провеждат 4 часа седмично. Участници-15 учен.
2. 4. Клуб „Млад журналист”. Този клуб ще работи в ОУ „Христо Смирненски”.
Участници са ученици от 5-8 клас на ОУ. Занятията са 4 часа седмично. Учениците ще изградят умения да наблюдават и отразяват събития от живота на училището, да съставят текстове в различни публицистични жанрове. Участниците ще подпомагат дейността и на клуб “Компютърен свят” като пишат материали за различните дейности по проекта. Предвижда се посещение на печатница в гр. Разград, за да се запознаят с процеса на изготвяне на вестник.
2. 5. Клуб „Толерантност”. Този клуб ще се работи в СОУ „Христо Ботев”.
Целта на клуба е развиване на уменията на учениците за общуване в различна среда. Чрез решаване на различни казуси, дискусии, ролеви игри ще се помогне на учениците да изразят скрити чувства и да споделят проблеми, да разберат какво чувства другият и как реагира в различни ситуации. В клуба ще се занимават две възрастови групи: 2. – 5. клас и 6. – 11. клас., по 2 часа седмично. Ще бъдат включени ученици от различни етноси. Предвижда се посещение на Комисия за защита от дискриминация от активните му, изявени членове по време на ваканция. Заедно с това се планира и присъствие на открито съдебно заседание по интересно административно дело в Кубратския районен съд. Ще участват общо 12 ученика.
2. 6. Клуб „Танцово изкуство”. Този клуб ще работи в ОУ „Христо Смирненски”.
Учениците от този клуб ще разучават фолклорни танци, характерни за всички етнически групи в региона, също така ще изучават и модерни танци. За дейността на клуба ще бъде привлечен и хореограф, който ще поставя танците и ще ги подготвя за финалния концерт. Участници - 16 ученика по 4 часа седмично.
2.7. Клуб „Зелен кът”. Този клуб ще работи в ОУ „Христо Смирненски”.
Целта е с тази дейност да бъдат привлечени онези ученици, които проявяват интерес към отглеждането на различни декоративни растения. Децата от всички етноси в училищата ще работят в екип, като взаимно си помагат при създаването на нещо красиво и полезно. Участници - 7 ученика по 4 часа седмично.
2. 8. „Спортен клуб”. Този клуб ще работи в ОУ „Христо Смирненски”. В този клуб ще се организират 2 отбора по футбол. Тренировките ще се провеждат 2 пъти седмично по 2 часа. Отборите ще участват на различни градски и общински турнири. Също така ще се включват активно в спортните празници на двете училища. Участноци - 25 ученика. 3.*Съвместни общоучилищни чествания на празници
Месеци 02, 05, 11 и 12 Мероприятията ще се провеждат в градското читалище, за да бъдат достъпни за всички и ще бъдат организирани от учениците, включени в клубовете, с помощта на учители и родители. Участвайки активно в организирането на общите чествания и празници, учениците ще се чувстват значими и ще се гордеят с постиженията си. От друга страна, привличането на родителите в организационната дейност, ще ги накара да се чувстват ангажирани с инициативите, които предприемат техните деца. Поканите и програмите за мероприятия ще бъдат изготвяни от учениците с помощта на учителите. Общите дейности, които ще бъдат организирани, са следните:
3.1. Бал с маски по случай 1 април –ден на хумора и сатирата.
По случай 1 април ще бъде организирано празненство, на което ще се направят драматизации на народни приказки от българския, турския и ромския фолклор. Ще се организира фестивал с песни и танци на трите езика. Празникът ще завърши с бал с маски на етно герои. Ще се проведе конкурс за най-добре изработена маска. Журито на конкурса ще се състои от родители, представители на институции и общественици.
3.2. Спортен турнир
Предвиждаме да организираме спортен турнир за клуба по спорт. Спортният турнир ще е по футбол и ще се проведе със съдействието на ФК „Скрита сила”, с. Мъдрево, и ФК „Кубрат”. Целта на тази дейност е талантливите ученици в клуба по спорт да бъдат стимулирани да влизат в полупрофесионалните отбори в общината. Участниците в турнира ще бъдат наградени.
3.3. Финален концерт
Концерт и награждаване на активните участници в проекта
4.Кампания за мотивиране на учениците да завършат образованието си в средни училища. Тази дейност ще е насочена основно към учениците от ОУ „Христо Смирненски”. Голяма част от учениците не са мотивирани да продължат в средни училища или изпитват адаптивни затруднения в средните училища, поради което част от тях, дори и да са записали, напускат училището твърде рано. Това важи в най-висока степан за учениците от ромски произход. Именно поради тази причина трябва да се запознаят с училищната среда в средното училище отрано. За целта ще се организира ден на отворените врати в СОУ „Христо Ботев”. По време на груповото посещение на СОУ учениците ще се запознаят с училищната обстановка, с учителите и част от учениците, ще получат информация за възможностите, които предоставя училището, процедурите и критериите по които става кандидатстването в него. Срещайки благоприятна приемна среда, ще се мотивират да продължат образованието си. 5.Дейности за ангажиране на родителите във възпитателния процес. 5. 1. Забавно развлекателно състезание „Бързи, смели, сръчни с мама и татко”
За целта ще се организира забавно състезание със спортни и логически игри за ученици и родители от двете училища. Състезанието ще се проведе в един ден в спортната зала на град Кубрат. Участие в състезанието ще вземат 40 ученици и 40 родители. Жури, съставено от учители, родители и общественици, ще определи печелившите. Предвидили сме награди за участниците.
5.2.“Гардеробът и кухнята на баба”-етно ревю и кулинарна изложба- Дейността се провежда във връзка европейския ден на солидарност между поколенията – 29 април. Ще се насърчат да участват баби (дядовци) със своите внуци, като покажат от стария гардероб дрехите, които са обличали, да разкажат интересна случка от своя живот или просто приказка на внуците си. На кулинарната изложба се представят традиционни ястия на всеки етнос, като учениците участват с презентиране на ястието, което баба е направила. Дейността няма конкурсен характер.
5.3.Издаване на сборник с готварски рецепти „Кухнята на баба”- след кулинарната изложба ще се състави и издаде сборник с рецептите, които децата са издирили и ястията, които са участвали в изложбата.
5.4.Участие на родителите в извънкласните дейности и организираните мероприятия по проекта. Пряко участие на родители предвиждаме в следните дейности: Забавно развлекателно състезание „Бързи, смели, сръчни с мама и татко”, “Гардеробът и кухнята на баба”-етно ревю и кулинарна изложба, Кампания за мотивиране на учениците да завършат образованието си в средни училища, Бал с маски по случай 1 април –ден на хумора и сатирата и Финален концерт.
6.* Реализиране на информационна кампания за етническа толерантност
Месеци 01, 05 и 12 6. 1. Провеждане на анкета относно толерантността с ученици и родители.
В началото и в края на проекта ще бъде проведена анкета сред учениците от двете училища. В анкетата ще бъдат включени 200 ученици, по 100 от всяко училище. Анкетата ще е анонимна и ще съдържа въпроси, свързани с отношенията между учениците от различните етнически групи в училищата. Анкетата ще бъде изготвена от екипа на проекта. Резултатите от анкетата в началото и в края на проекта ще бъдат публикувани в местните печатни медии и ще бъдат индикатор за резултатите от проекта.
6. 2. Конкурс за есе /разказ/ и рисунка на тема „Приятелство между децата от различните етноси.”
Конкурсът ще е в две категории - най – добро есе и най – добра рисунка. Рисунките и есетата ще бъдат оценени от комисия, в която ще участват директорите на двете училища, кметът на общината, председателите на училищните настоятелства и общественици. Конкурсът ще бъде обявен в самото начало на проекта, ще е отворен за ученици от цялата община и ще завърши на 16 ноември – Международния ден на толерантността. Най - добрите творби ще бъдат наградени.
7.*Ангажиране на учениците през летните месеци чрез организирани мероприятия за отдих и спорт.
Месеци 02, 03, 04 и 12 7.1 Ученическа екскурзия до с. Иваново – пещера -„Орлова чука“ – крепост Червен с пикник
През пролетната ваканция ще бъде организирана еднодневна екскурзия за ученици, които са участвали най-активно в клубната дейност през учебната година. В екскурзията ще бъдат включени деца, посочени от ръководителите на клубовете. Екскурзията ще бъде до скалните манастири в село Иваново, пещера „Орлова чука“ и организиран пикник в красивата местност около пещерата и крепостта в с. Червен.
Ще бъдат включени ученици от двете училища с група съставена от всички етноси в училищата.
7.2 Ученическа екскурзия до Свещари и местността Демир баба
В началото на лятната ваканция ще се организира еднодневна екскурзия за участващите в клубната дейност ученици. За разширяване познанията на учениците за историческото минало на родния край екскурзията ще има маршрут „Тракийска гробница „- Свещари и местността Демир баба. Ще бъдат включени ученици от двете училища с група съставена от всички етноси в училищата.
7.3 Мероприятие „Плувно лято“
През месец юли ще бъде организирано „Плувно лято“. Мероприятието ще се проведе в плувния басейн на град Кубрат. Басейнът разполага с добре изградена плувна база както за малки деца така и за по-големи ученици. По време на тази дейност учениците от двете училища ще имат възможност да отпочинат на открито общувайки с деца от различни етноси. Ще се даде възможност на децата от двете училища да изградят по-тесни връзки помежду си, да се сплотят. Проекта предвижда да бъдат покрити разходи за вход и обяд.
7.4 Посещение на 3D кино във Варна
През месец юли ще се организира групово посещение на кино във Варна. Ще бъдат включени ученици от двете училища, като групата ще бъде съставена от всички етноси в училищата; ще бъдат включени както мъже така и жени по равно. Децата ще имат възможност да наблюдават най-съвременните технологии в киното – 3D филми. Проектът ще покрие цената на билета и транспортните разходи.
7.5 Еднодневна екскурзия до с. Сребърна и Силистра
В началото на месец август ще се организира екскурзия до Резерват „Сребърна“ и град Силистра. В екскурзията ще участват деца определени от ръководителите по клубове – по равно момичета и момчета от ромски и турски произход от двете училища.
8. Осигуряване на информираност и публичност на проекта 8.1. Родителски срещи
С оглед на добрата информираност и ангажираност на родителите в началото, в средата, и в края на проекта в двете училища ще се свикат общи родителски срещи. На тези срещи ще се предостави информация за проекта и ще се призоват родителите да бъдат активна страна в изпълнението на проекта.
8.2.Съобщения
До регионалните медии ще се изпращат съобщения, които ще съдържат информация за текущото развитие на проекта - три публикации в регионалните вестници, една-в национален вестник, един репортаж по регионалната кабелна телевизия
8.3. Информационни табели
Ще се изготвят 2 големи информационни табели, които ще бъдат закачени на входовете на двете училища. Във всяко помещение, където се реализират дейности по проекта, ще има информационен кът.
8.4. Отпечатване на брошура
В края на проекта ще бъде издадена брошура за популяризиране на дейностите и резултатите от проекта. Брошурата ще е в тираж 1000 бр.
8.5. На всички публични мероприятия на видимо място ще има информационни табла, освен това ще се разяснява устно какъв е характерът на проекта и кой е финансиращият орган.
Всички информационни материали ще съдържат логото на ОПРЧР, информация за финансиращия орган, приоритетната ос, името на проекта и др.
|