Дейности:
|
Дейност 1: Организация и управление на проекта Екипът за управление и организация на проекта ще бъде определен със заповед на кмета на общината, съобразно преценката на определения бюджет в часове и човешки ресурс и съблюдаване на изискванията за недопускане конфликт на интереси. Екипът включва: ръководител, координатор и счетоводител, с конкретно разпределени задачите по ръководство, организиране и контрол на цялостната реализация на проекта, изготвяне на междинни технически, финансови и окончателни отчети; осигуряване на информиране и публичност на проекта. Дейност 2: Подбор на персонала на Звеното за социални услуги в домашна среда. Ще бъде сформирана Комисия с участието на представители на екипа за организация и управление и експерти от общинска администрация. Комисията ще има за цел изработване на процедура и критерии за подбор, съобразени с действащата нормативна уредба, стандарти и критерии, спецификата на целевите групи и териториалния обхват на проекта.
При изпълнение на дейността ще се спазва следната последователност: 1. Обявяване на работните места; 2. Подбор по документи; 3. Провеждане на събеседване и оценка за професионална пригодност; 4. Сключване на договор по КТ с кандидата.
За дейността на комисията не се предвиждат финансови средства по проекта. Дейност 3: Провеждане на начално и поддържащо обучение на личните асистенти, социалните асистенти и домашните помощници Дейността ще бъде разделена на 3 основни елемента: 1. Начално обучение за лични асистенти, социални асистенти и домашни помощници в рамките на 36 часа: Ще се идентифицират лектори, като се вземе предвид опита им в тази област;
Ще се изготви Програма за обучение, съобразена в съответствие с Методиките за предоставяне на услугите в общността “Личен асистент” и „Социален асистент”, утвърдени от Изпълнителния директор на АСП; Ще се направи график на обучението; В рамките на 36 учебни часа ще се проведат 6 модула, в следните области: Законодателство в сферата на социалните услуги; Организация и управление на социални дейности; Работа с документация; Здравословни и безопасни условия на труд; Трудово-правни и икономически знания; Специфични проблеми при възрастните хора, които пораждат нуждата от услугите; Морално-етични аспекти в работата на личния асистент, социалния асистент и домашния помощник; Делово общуване. Практически тренинг.
2. Поддържащо обучение за лични асистенти и социални асистенти – 6 месеца по 6 часа на месец – общо 36 часа.
3. Поддържащо обучение на домашни помощници – 6 месеца по 4 часа на месец – общо 24 часа. Дейност 4: Оценка на потребностите на кандидатите за ползване на почасовите услуги Оценката на потребностите от почасови услуги на кандидат-потребители се извършва на всички лица, заявили желание да ползват почасови услуги, при спазване на процедурата в Методиката за оценка на потребностите на кандидати за ползване на почасови услуги. Заявленията от желаещите се приемат в Община Пещера, а Дирекция „Социално подпомагане” – Пещера извършва оценката на потребностите, като оценката на потребностите на деца се извършва от отдел „Закрила на детето”.
Извеждането на крайния резултат, конкретната форма на подкрепа /почасови грижи в домашна среда/ включва два етапа на оценка на потребностите: 1. Извършване на социална анкета в дома на кандидат-потребителя; 2. Обобщаване на информацията. За горепосочената дейност не са предвидени разходи по проекта. Дейност 5: Предоставяне на почасови социални услуги от личните асистенти, социалните асистенти и домашните помощници. Предоставянето на почасовите социални услуги започва след сключване на договори с потребителите. Техническият сътрудник разработва индивидуалните почасови графици за предоставяне на услугите на всеки потребител. Помещение, намиращо се в сградата на „Домашен социален патронаж” в Пещера, ще се обзаведе и оборудва за Звено за услуги в домашна среда, в което ще се провеждат срещи на персонала и потребителите с членовете на Клуба на пенсионера, културните институции в града и лекари. Предвиждат се 8 срещи. Дейност 6: Информираност и публичност. Дейността е планирана съобразно изискванията на Ръководството за изпълнение на дейностите за информиране и публичност по ОП „РЧР”. След всеки от етапите на проекта ще се предоставя информация за напредъка, а информацията ще достигне до целевите групи и широката общественост посредством:
1. Встъпителна и заключителна пресконференция;
2. Изработка на рекламно - информационна дипляна - 500бр. и информационни табели – 2бр.;
3. Публикации в местните медии за отразяване на напредъка на проекта – 12 публикации в общинския вестник и официалния сайт на общината; Прессъобщения в Радио „Пещера” – 6 бр.;
|