Дейности:
|
Дейност 1: Сформиране на екипа и подготовка реализацията на проекта. Осигуряването на квалифициран екип по проекта има решаваща роля за изпълнение на поставените цели. Ще бъде сформиран екип за управление на проекта, който включва: ръководител на проекта, координатор, счетоводител и технически сътрудник. Ще бъдат подготвени длъжностни характеристики.
Размерите на възнагражденията са базирани на часови ставки, изчислени по механизма на Методика за регламентиране на възнагражденията по ОП РЧР и разпоредбите на Постановление №330 на Министерски съвет. Разходите за възнаграждения ще бъдат начислени и изплатени срещу документи, удостоверяващи извършената работа по проекта, както и ще бъдат пропорционални на изработеното по проекта време.
Дейност 2: Изготвяне на процедури за вътрешен мониторинг и оценка. Конкретизиране приложението на методологията за вътрешна оценка и контрол върху изпълнението на проекта;
Изготвяне на стандартни документи за месечни отчети на всеки член на екипа;
Изготвяне на анкети за обратна връзка с кандидат потребителите по проекта.
Тази дейност дава възможност за непрекъснат вътрешен и външен мониторинг на проекта, изразяващ се в следене на финансовите разходи, извършвани по проекта, прогреса и спазване графика на дейностите, което от своя страна ще даде възможност за ранна индикация при възникване на рискове засягащи непостигане целите на проекта и тяхното своевременно отстраняване.
Дейност 3: Провеждане на пресконференция за стартиране дейностите по проекта. Запознаване на заинтересованите страни с целите и дейностите по проекта. На пресконференцията ще бъдат поканени представители на местни печатни и електронни медии, представители на Дирекция „Бюро по труда”, Дирекция „Социално подпомагане”, кметове и кметски наместници на селата в община Велики Преслав. На срещата ще бъдат споменати ЕСФ и ОП РЧР като финансиращ орган и размера на предоставената безвъзмездна помощ. Дейност 4: Изготвяне на материали за популяризиране и визуализация на проекта. Ще бъдат изготвени и поставени на входа на сградата на ОП „Домашен социален патронаж” и на сградата на общинска администрация, табели за визуализация на проекта, съдържаща името на проекта и логото на ЕС, съгласно изискванията на донора. Дейност 5: Провеждане на информационна кампания в местни печатни и електронни медии. Поддържане на работни взаимоотношения с местните медии и обществени организации за популяризиране на проекта, чрез предоставяните от екипа за управление информационни материали. По този начин ще се популяризира предоставянето на социалната услуга в семейна среда – помощ в дома.
Периодично информиране на обществеността чрез местните медии за хода на дейностите по проекта. Промяна на обществените нагласи към социално изолирани хора с увреждания и самотно живеещи възрастни хора.
Дейност 6: Подбор на персонал за Звеното за предоставяне на услуги в дома и сформиране на групата за обучение. За постигане целта на проекта важна роля играе качествения подбор на персонала на Звеното. Изборът ще се извърши сред безработни лица в трудоспособна възраст, регистрирани в Дирекция Бюро по труда – Велики Преслав. Ще бъдат избрани на база предварително подготвени и попълнени от тях заявки за участие в проекта. След първоначалната селекция ще се проведе индивидуално интервю с всеки кандидат. От тях ще бъдат избрани 40 души, които ще бъдат включени в дейностите по проекта. Дейност 7: Избор на подизпълнител за провеждане на въвеждащо обучение. С цел осигуряване на качественопредоставяне на услугата, ще се избере подизпълнител за провеждане на въвеждащото обучение. Подизпълнителят трябва да е Център за професионално обучение и да притежава актуална лицензия към Национална Агенция за професионално образование и обучение.
Осигуряване на публичност и прозрачност, свободна лоялна конкуренция, както и равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
Дейност 8: Провеждане на въвеждащо обучение Бенефициентите ще се обучават в 1 учебна група от 15 лица за придобиване на знания и умения в съответната област. Обучението ще премине в рамките на 6 работни дни с обща продължителност 60 учебни часа. Учебната програма включва модули като: здравословни и безопасни условия на труд, етика на работното място, екология и опазване на околната среда и др.
Методиката на обучението е съобразена с изискванията при работа с възрастни. В програмата са включени самостоятелно изпълнение на учебни теоретични и практически задачи, лекции, дискусии, онагледяване.
Въвеждащото обучение ще завърши с полагане на изпит по теория и практика Завършването на учебния процес ще се удостовери с издаването на удостоверение. Присъствията на курсистите ще се отразяват в присъствена форма, чрез удостоверяване с личен подпис.
Дейност 9: Подбор на кандидат потребители на услугата „помощ в дома”. Екипа по проекта ще създаде необходимата организация за набиране на кандидати за ползване на услугите, които ще се предоставят в хода на реализация на проекта и ще разработи необходимите документи за кандидатстване – заявление. Към него ще се изискват и следните придружаващи документи: документ за самоличност /за справка/. копие на ЕР на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК, ЛКК, копие от амбулаторен картон или други актуални медицински документи, с които се удостоверява здравословното състояние на лицето. Възрастните хора с ограничения или невъзможнаст за самообслужване, които нямат актуални медицински документи, подават заявление за кандидатстване и представят документ за самоличност за справка.
Оценката от потребностите на почасови услуги от кандидат – потребителите ще се извърши при спазване процедурите за равно третиране на желаещите да полват услугите. Чрез специално разработен за целта формуляр за оценка на потребностите от почасови грижи, предоставяни в домашна среда и на базата на изготвените индивидуални оценки, извършени от Дирекция „Социално подпомагане” Велики Преслав.
Видовете почасови услуги, техния обхват и времетраене ще бъдат договорени с потенциалните кандидати в съответствие с личните им потребности и предпочитания, както и въз основа на извършената индивидуална оценка но потребностите от почасови грижи предоставяни в домашна среда.
След предоставяне на списъците от ДСП, комисия в състав ще извърши окончателен подбор на потребителите.
За всеки кандидат-потребител се оформя лично дело. Невключените кандидат-потребители се подреждат в списък на чакащи. Оценката на потребностите се актуализира при промени, настъпили в състоянието на потребителя след подаване на заявление – свободен текст от лицето или негов представител.
При подбора на потребителите се спазва принципа за равнопоставеност между половете, недопускане на етническа, расова или социална дискриминация.
Дейност 10: Избор на доставчик и доставка за материали и консумативи за бенефициентите по проекта. За пълноценното изпълнение на дейностите по проекта са необходими материали и консумативи за ежедневната работа с бенефициентите - изготвяне на досиета на бенефициентите и тяхното своевременно допълване, изготвяне на формуляри за ежедневна работа, копиране, тетрадки, химикали и др.
За обезпечаване дейността на екипа по проекта са необходими материали и консумативи за ежедневната му работа, за междинно и финално отчитане.
Дейност 11: Избор на доставчик и доставка на оборудване. За успешното изпълнение на дейностите по проекта, предвиждаме да обзаведем Звеното за предоставяне на услуги с две компютърни конфигурации и едно мултифункционално устройство (принтер, скенер и копир). По този начин ще се обезпечи ефикасната работа на хората в Звеното. Оборудването ще се ползва за изработване на формулярите по проекта, за създаване досиета на персонал и потребители, за отчитане на дейностите по проекта.
Закупуването се налага и в предвид факта, че в настоящия момент няма допълнителна техника за обезпечаване дейността на Звеното за предоставяне на услуги.
По проекта предвиждаме да оборудваме две работни места в Звеното за предоставяне на услуги със следните елементи: бюра – 2 броя, работни столове – 2 броя, шкафове за документи – 2 броя, посетителски столове – 6 броя,
Дейност 12: Осигуряване на Трудова медицина за персонала предоставящ услугите в звеното Ефективно управление на безопастността на работещите в Звеното за предоставяне на услуги. Службата по трудова медицина консултират и подпомагат работодателя за за прилагане на превантивни подходиза осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд. Извършват наблюдение и оценка на здравното състояние във връзка с условията на труд на работещите. Дейност 13: Сключване на трудови договори с персонала, избран да предоставя услугата „помощ в дома”. Трудови договори се сключват само с кандидати, които са показали удовлетворителни резултати по време на събеседването, намират се в добро физическо и психическо състояние, не са осъждани и са одобрени от потребителя.
Одобрените кандидати за включване в персонала на Звеното ще бъдат назначени на следните позиции:
Социален работник - 2
Социален сътрудник – 3
Хигиенист – 17
Помощник в дома - 18
Одобрените кандидати за персонал на Звеното подписват трудов договор в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда и Закон за задълженията и договорите, декларация за спазване на поверителността на личните данни и информацията, запознават се с длъжностната си характеристика и получават копие от Правилника за вътрешния ред.
В досието на обслужващия персонал се вписват и съхраняват всички данни за негови неправомерни действия, дисциплинарни нарушения и наложени дисциплинарни наказания.
Дейност 14: Сключване на договори с потребители за предоставяне на услугата “помощ в дома”. С извършването на тази дейност се цели гарантиране на спазването на правата и задълженията на всяка от страните. Поради тази причина се сключва договор в три еднообразни екземпляра – по един за всяка страна /доставчик, потребител и обслужващ персонал/.
В зависимост от социалната оценка на индивидуалните потребности се подбира подходящ обслужващ персонал, съобразен с желанието на потребителя на социалната услуга и след проведена среща с лицето на което ще се предоставя услугата.
В договора са регламентирани и задълженията на персонала и потребителя.
Дейност 15: Стартиране и предоставяне на услугата „помощ в дома”. Приоритетно в проекта, без оглед на тяхното финансово положение и при условията на недопускане на дискриминация, основана на пол, увреждане, възраст, етническа принадлежност ще се включат: самотно живеещи хора с тежки заболявания, които са поставени в риск от социална изолация, лица с увреждания в т.ч. и деца При подбора на потребителите на услугата следва да се съблюдава съответствието с хоризонталните принципи на ОП “РЧР”, като се поставя акцент на възможността за трудова реализация на жените, в съответствие с принципа на равенство между половете и недопускане на дискриминация. Дейност 16: Провеждане на месечни срещи с потребители на услугата „помощ в дома” и с обслужващия персонал. Ежемесечно по утвърден предварително график ще се обхождат всички потребители на услугата помощ в дома. За целта ще се ползва служебен автомобил, като ще са необходими финансови средства за гориво. За следене на отчетността ще се изготвят пътни листи. Ще се изготвя и формуляр за посещение на место. При констатиране на пропуски или проблеми се предприемат необходимите действия за отстраняването им. Всички документи, необходими за ефективно управление на процеса по предоставяне на услугата и за защита на потребителите се създават и се съхраняват в посочения от българското и общностното законодателство срокове.
Всички документи се изготвят, поддържат и използват съответствие със Закона за защита на личните данни. Актуализират се и се съхраняват.
Предвиждат се материали и консумативи за воденето на документацията по проекта
Дейност 17: Провеждане на заключителна пресконференция. Запознаване на заинтересованите страни с резултатите по проекта. На пресконференцията ще бъдат поканени представители на местни печатни и електронни медии, представители на Дирекция „Бюро по труда”, Дирекция „Социално подпомагане”, кметове и кметски наместници на селата в община Велики Преслав. На срещата ще бъдат споменати ЕСФ и ОП РЧР като финансиращ орган и размера на предоставената безвъзмездна помощ. Дейност 18: Одит. Извършване на финансов одит по изпълнение на дейностите и отчитане на разходите по Проекта в съответствие с изискванията на действащото национално законодателство, Международните одиторски стандарти. Подизпълнителят трябва да е правоспособен дипломиран експерт-счетоводител или специализирано одиторско предприятие, вписани в специалния регистър към Института на дипломираните експерт-счетоводители в България. Дейност 19: Текущ мониторинг и отчитане на дейностите. Изготвяне на междинни отчети от административния персонал за изпълнението на заложените дейности и изразходваните средства по проекта:
След приключване на проектните дейности – изготвяне на окончателен финансов и технически отчет от екипа по проекта. Създаване на архив на проекта от координатора и счетоводителя. Анализ на постигнатите резултати и планиране на след проектните дейности.
|