Дейности:
|
Дейност 2: Провеждане на предварителни и теренни проучвания В рамките на дейността ще бъдат извършени две основни групи дейности по осигуряване на информация за Плана за управление:
2.1 Провеждане на предварителни проучвания
Ще бъдат проведени предварителни камерални и литературни проучвания на отделни компоненти и елементи от зоната. Ще бъда проучено местоположението на защитената зона според физикогеографското райониране и административното деление на Р България, градове, села, селищни образувания, около и в границите на защитената зона. Ще бъда проучен правния статут, включително въведени режими съгласно нормативните документи, общите режими и ограничения, произтичащи от Закона за биологичното разнообразие и заповедта за обявяване на ЗЗ „Берковица” с код BG 0002090. Ще бъда проучена собствеността и управлението на земите, горите и водните площи (видове собственост, начин на трайно ползване на земите и реално ползване на земеделските земи). Ще се събере информация за реалното ползване на земеделските земи.
Ще се проучат абиотични компоненти на околната среда от значение за или влияещи върху предмета на опазване - климата, релефа, геоложкия строеж, почвите и водите, които имат значение за постигане целите на зоната.
Ще бъдат направени предварителни проучвания на биотичните компоненти на средата - биологичните особености и екологични изисквания на видовете, таксономия и номенклатура, морфология и др. Ще бъдат изготвени биологични характеристики на видовете, разпространение в страната. Ще бъда проверена и описана цялата налична информация за разпространението на вида в страната, намираща се в научни институции, административни структури, НПО и частни лица – по литература, сборове и наблюдения.
2.2 Провеждане на теренни проучвания и инвентаризации.
При извършване на полевите дейности:
• Ще се извърши пълна инвентаризация на територията на зоната – горски и поземлен фонд и ще се направи баланс за територията в зоната (процентно и в дка) по класове земно покритие, по предназначение и начин на трайно ползване и реално ползване на земите, горите и водните площи, съгласно актуална база данни от КВС и Кадастралната карта на гр. Берковица.
• Ще се ползват методиките за инвентаризиране от “Ръководство за планиране на дейности в земи и гори от горския фонд в НАТУРА 2000 защитени зони”, ще се направи модел за оценка на общата площ на потенциалните местообитания на видовете в зоната на базата на съществуващата информация в цифров вид – Корине ландкавър, КВС, слой кадастър, слой лесо или на съществуващи модели за съответния вид.
• За всеки вид, предмет на опазване в ЗЗ “Берковица” ще се извърши проучване за разпространение, относителна численост, плътност и други значими популационни характеристики на видовете.
• Ще се направи проучване на съществуващите санитарно-охранителни зони, защитните и специални горски територии, индустриални или комерсиални зони, предвидените горскостопански мероприятия (залесяване, сечи и др.) по Лесоустройствения проект на ДГС – Берковица, селскостопанските структури и т. н. и определените режими на стопанисването им съгласно разписаните забрани в Плановете за управление на речните басейни, Закона за горите и др. Дейност 3: Разработване на проект на Плана за управление В рамките на дейността ще бъдат разработени всички глави от Плана за управление съгласно изискванията на Заданието:
• Описание на зоната – наименование, местоположение, граници, цели, предмет, управление на земи и гори, общество и процеси, администрация и др.
• Характеристики на зоната - физически характеристики и разпространение на местообитанията на видовете птици от Приложения № 2 към ЗБР.
• Оценки и заплахи - на благоприятно природозащитно състояние (БПС) на местообитанията, които са от значение за управление на зоната, на природозащитното състояние на популациите на видовете, които са предмет на опазване в зоната и заплахи, влияещи неблагоприятно върху състоянието на местообитанията и/или видовете – предмет на опазване.
• Определяне на ключовите местообитания и видове за управление.
• Режими и препоръки - на управление на ключовите местообитания и видове, зониране на територията, препоръки, забрани и режими за начина на стопанисване и ползване на земеделски земи, гори или водни площи, представляващи природни местообитания или местообитания на видове, предмет на опазване в зоната, поддържащи и/или възстановителни дейности, компенсаторни механизми и др.
• Определяне на финансовите средства за управление на защитената зона - прогнозни суми за администриране, реализиране и мониторинг на планираните дейности, мерки и компенсаторни механизми за период от 10 години и възможните източници на финансиране на действията.
• Мониторинг - определяне на ключови местообитания или видове за наблюдение; периодика и начин (методология) за провеждане на мониторинга.
• Приложения – цифрови модели, ГИС, карти, ведомости, таблици и др. Дейност 7: Приключване на проекта В рамките на дейността ще бъдат изготвени финални финансови и технически отчети и предприети всички необходими действия по приключване на проекта. Дейност 4: Провеждане на обществени обсъждания В рамките на дейността ще бъдат идентифицирани всички заинтересовани страни.
Ще бъдат определени ден и място за всяко от обсъжданията (в Берковица и Вършец) и разпратени покани до заинтересованите страни. На всяко обсъждане ще бъде представен проекта на Плана за управление и воден протокол за съответните предложения и забележки. Ще бъде уточнен срок за писмено подаване на предложения за корекции и начин за тяхното подаване. Дейност 6: Осигуряване на информация и публичност на проекта Ще бъдат осъществени дейности по разпространяване на информация за проекта и осигуряване на публичност на ОП „Околна среда” и помощта на ЕС. За целта ще бъде извършено следното:
• провеждане на две пресконференции – в началото и края на проекта;
• публикации в медии за начало и край на проекта – 4 бр.
• информационна дипляна за проекта – 500 бр.
• информационна листовка представяща Плана за управление и ползите от него – 1000 бр. Дейност 5: Разработване на окончателен вариант на Плана за управление и внасяне в МОСВ В рамките на дейността ще бъдат обсъдени и отразени целесъобразните препоръки в резултат на обсъжданията след което Плана за управление и приложенията към него ще бъдат депозирани за одобрение в МОСВ.
При евентуални забележки или искане за допълнения от страна на МОСВ те ще бъдат отстранени своевременно.
Ще бъдат отпечатани и подвързвани десет броя от Плана за управление за изпращане до МОСВ и органите по чл. 17 от Наредбата. Дейност 1: Организация и управление на проекта Ще бъде сформиран екипа на проекта. Той ще включва ръководител, координатор, експерт „НАТУРА 2000”, счетоводител и юрист. Екипа ще разработи графици и ще отговаря за цялостното изпълнение и отчитане на проекта.
Отделно ще бъдат сключени договори със четири експерта, както следва: „Биология и екология”, „Орнитология”, „Защитени територии и зони” и „Горско стопанство”.
За проектния екип ще бъда обособен офис, предоставен от бенефициента със съответното обзавеждане и оборудване.
В рамките на дейността, след проведен конкурс ще бъде сключен договор с правоспособен одитор за извършване на текущ одит на проекта.
|