Дейности:
|
1. Аналитични дейности Юридически, технически и организационен анализ на съществуващата ситуация и идентифициране на нуждите в контекста на поставените цели.
Аналитичните дейности по проекта включват:
• Юридически анализ на нормативната база и вътрешните документи;
• Анализ на организацията по водене и съхраняване на имотния регистър и предоставянето на административни услуги;
• Анализ на настоящото състояние на предлаганите услуги в областта на имотния регистър, включително обратната връзка от потребителите относно тяхното качество, достъпност и бързина (доколкото я има);
• Анализ на техническата инфраструктура и информационните системи, поддържащи имотния регистър;
• Изготвяне на изчерпателни доклади, систематизиращи информацията от проучванията и съдържащи анализи и изводи, с акцент на идентифицираните нужди по отношение на воденето и поддръжката на имотния регистър.
При анализа ще бъдат взети предвид и резултатите от предишни проекти на Агенция по вписванията, касаещи организацията на работа, обучението и компетенциите на служителите.
2. Организационни и нормативни дейности Организационните и нормативни дейности се базират изцяло на резултатите от аналитичните дейности и включват разработване на:
- дългосрочна стратегия за развитието на имотния регистър
- методики, инструкции, вътрешни правила за работа и наръчници с цел унифициране на административните процеси и качеството на административно обслужване.
Дългосрочната стратегия ще очертае визията и приоритетните направления за развитие на имотния регистър в Република България. Това е необходим стратегически документ, въз основа на който ще бъдат предприети следващите стъпки за осигуряване на сигурна и точна информация за имотите.
Документите, описващи методологията и конкретизираните вътрешни правила и инструкции са основата за всички по-нататъшни конкретни стъпки по отношение на подобряване на организационните и технологичните процеси в посока оптимизация и интеграция на системите и услугите, предлагани от Агенция по вписванията.
Изпълнението на описаната дейност води до пряко изпълнение на втора специфична цел на проекта.
Тази дейност съответства пряко на целите на процедурата (заложени в т.3 от раздел 1 на насоките за кандидатстване), тъй като ще доведе до подобряване на организацията на работните процеси и обслужването на гражданите и високи критерии за качество на административното обслужване чрез заложеното в нея изграждане на система от писмени правила, регламенти, практически наръчници и методики.
3. Технологични разработки Изготвяне на подробна техническа спецификация за разработка на нови модули и доразвиване на съществуващи такива от гледна точка на тяхното взаимодействие с други системи.
Проектиране, разработка и внедряване на модулите:
• доработване на съществуващи системи и разработване на нови модули за вътрешна интеграция на системите и регистрите, интеграция с външни системи за осигуряване на технологична възможност за прилагане принципите на електронното управление (еднократно събиране и създаване на данни, служебно уведомяване, автоматизирано предоставяне);
• осигуряване на възможност за подаване по електронен път на документи, подлежащи на вписване в имотен регистър, от нотариусите;
• разработване на нови електронни услуги в съответствие с идентифицираните от анализа нужди;
• интеграция с разработената в рамките на предишен проект по ОПАК среда, осигуряваща електронни разплащания в процеса за предоставяне на административни услуги по електронен път;
• подготовка на системата за имотния регистър за интегриране с регистрите по ЗЕУ при наличие на технологична готовност от страна на МТИТС;
• сертифициране на информационна система за имотен регистър за оперативна съвместимост в съответствие с изискванията на Закона за електронното управление;
• други технологични разработки, които ще бъдат идентифицирани по време на аналитичните дейности.
Разработване на конкретни стандарти за информационен обмен на данни от имотния регистър с други системи.
4. Обучение по ЗЕУ Обучение по ЗЕУ на служителите на Агенция по вписванията, целящо да ги запознае в детайли с актуалната нормативна уредба за електронно управление и да ги подготви за прилагането на методиките и стандартите, свързани с развитието на електронното управление в агенцията 5. Одит Одитът ще бъде извършван съгласно нормативните изисквания. С оглед времетраенето на проекта и с цел улесняване на управлението му, избраният след процедура по ЗОП одитор ще представя доклади в средата и в края на проекта. 6. Дейности за информация и публичност Организиране на разяснителна кампания за представяне на помощта на програмата „Административен капацитет” за постигане на целите на проекта.
Дейността включва:
• планиране и провеждане на мероприятия за популяризиране на резултатите от проекта и дейностите, които са предмет на анализ – разяснителна кампания в печатни и електронни издания, разработване на електронни информационни бюлетини и на бази данни, кръгла маса, ден на отворените врати;
• подобряване и получаване на обратна връзка от целевите групи и заинтересованите страни относно резултатите от проектните дейности – онлайн връзка със заинтересованите страни
За всички дейности ще се осигурява информираност и публичност с помощта на традиционни и електронни средства относно целите и начините на финансиране на проекта. Разяснителната кампания включва:
Върху всички материали, обяви и публикации ще бъде оповестено, че проектът е получил финансиране от ЕСФ чрез ОПАК. Съгласно изискванията за информация и публичност, информационните материали ще съдържат: името на проекта, името и логото на ОПАК, името на ЕСФ и флага на ЕС. За информацията, разпространявана по електронен път (Интернет страници, електронни съобщения) или чрез аудио-визуални материали, описаните мерки за публичност и информираност ще се прилагат аналогично.
7. Управление на проекта Тази дейност включва:
• подготовка и провеждане на обществени поръчки;
• осъществяване на текущ контрол върху всички изпълнители на дейности по проекта;
• верификация на направените разходи;
• подготовка на финансови и технически отчети, съгласно изискванията на ОПАК;
• мониторинг и оценка на проекта
Текущият контрол включва мониторинг и проверка на качеството на изготвените анализи, документи и технически описания, верификация на направените разходи, непрекъснат мониторинг на дейностите по проекта.
|