Дейности:
|
Дейност 5: Информиране и публичност Информиране на обществеността и популяризиране на целите и задачите на проекта; осигуряване на публичност и прозрачност при неговото стартиране и изпълнение.
Тази дейност ще се реализира по време на цялата продължителност на проекта, с цел осъществяване широко популяризиране на обществеността относно осъществяваните по проекта дейности и финансовия принос на ЕСФ. Стартирането на дейностите по проекта ще започне с официална пресконференция, на която ще бъдат поканени представители на местни и регионални медии. Ще бъде представен проекта и целите, които следва да постигне. Ще се представят и дейностите и резултатите, които ще бъдат постигнати в края на изпълнението му. Успешното изпълнение на проекта ще завърши с официална заключителна пресконференция. На нея ще бъде раздадена информационна брошура, съдържаща информация за целите, дейностите и постигнатите резултати от проекта, снимки и др.
Дейност 2: Подбор и наемане на персонал в новоразкритата социална услуга „ЦНСТ” Дейността включва:
2.1 Провеждане на процедура за подбор на персонал за предоставяне на услугата.
При определяне на персонала на социалната услуга „ЦНСТ” ще се спазват изискванията на Методиката за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социалните услуги в общността.
2.2 Провеждане на процедура за подбор на специалисти, предоставящи подкрепящи дейности, касаещи подготовката, преместването и настаняването на децата в новоразкритите центрове.
2.3 Изготвяне и подписване на договори с одобрените кандидати.
Персоналът ще бъде нает 3 месеца преди реалното стартиране на услугата „ЦНСТ”. Същият ще бъде ангажиран в подготовката, преместването и настаняването на децата в социалната услуга „ЦНСТ”.
Дейност 1: Организация и управление на проекта Дейността включва:
1.Сформиране на екип за управление на проекта в състав: ръководител на проекта, координатор проект, координатор социални дейности и счетоводител; Изготвяне на технически задания и длъжностни характеристики и подписване на договори.
2. Разпределение на отговорностите между експертите, включени в екипа и пряко ангажирани с осъществяването на дейностите по проекта.
3. Провеждане на срещи за координация и планиране на предстоящи дейности.
Дейност 3: Подготовка, преместване и настаняване на децата в социалната услуга „ЦНСТ” Дейността обхваща следните под-дейности:
3.1. Групова и индивидуална работа с децата. С цел психологическа и психо-социална подготовка и предварително запознаване с новия начин на живот в семейна среда ще бъде проведена групова и индивидуална работа с децата и представители на тяхното семейно обкръжение от специалисти в продължение на 2 месеца.
3.2. Подготовка и изготвяне на наръчник за деца и младежи – Наръчникът ще бъде подготвен от експерти, ангажирани с психологическото и психо-социално консултиране в подготовката за предоставянето на социалната услуга в Центъра и ще включва практически съвети за справяне с житейски ситуации и умения за самостоятелен живот.
3.3 Преместване и настаняване на децата в услугата – предвиждат се дейности за предварително запознаване на децата с жилищните условия в ЦНСТ, както и с възможностите за ползване на съпътстващи услуги в новото населено място; извършване на транспорт от институцията до ЦНСТ за окончателната настаняване на децата, вкл. използването на специализиран транспорт, когато това е необходимо.
Дейност 4: Предоставяне на социалната услуга Център за настаняване от семеен тип Дейността включва изпълнението на следните поддейности:
• Разкриване на услугата „ЦНСТ” в гр. Поморие със заповед на Кмета на общината;
• Разработване на процедури за предоставяне на услугата, съгласно действащите нормативни актове;
• Задоволяване на основните жизнени потребности на децата от храна, подслон, сигурност, развитие и осигуряване на условия за тяхното надграждане;
• Осигуряване на безопасна и сигурна среда за живеене, в която децата да израстват и развиват
пълноценно своите възможности;
• Осигуряване на равнопоставено участие в живота на местната общност чрез равен достъп на децата до училище, детска градина, читалища, библиотеки, детски клубове и занимални, общински центрове за работа с деца, спортни клубове, детски площадки и др.;
• Осигуряване на гарантиран достъп до специализирани здравни, социални, образователни и други услуги в общността;
• Осигуряване на адекватни услуги, условия и оборудване, необходими за постигане на максимална самостоятелност на децата с увреждания в тяхното обслужване;
• Предоставяне на набор от услуги, грижа и занимания за формиране и развитие на хигиенни навици, умения за общуване, упражняване на различни социални роли и тяхното овладяване;
• Оказване на съдействие на децата за поддържането на връзките им с родители и близки или при възможност за приемна грижа или осиновяване;
• Подготовка на порасналите деца за самостоятелен и независим живот и да се осъществи пълноценното им отделяне от ЦНСТ и включване в живота на общността;
• Планиране и индивидуализиране на грижите за всяко дете въз основа на екипно обсъждане и екипно вземане на решение;
• Осигуряване адаптацията на детето в ЦНСТ след неговото постъпване, като планирането
на грижите и интервенциите за него се основава на първоначалния период на наблюдение и обсъждане в екип;
• Да се интегрира личната история на детето в обгрижването и работата с него, като по-важните събития от живота му се документират и отразяват.
Постигнатите резултати ще бъдат популяризирани чрез местните и регионални медии
|