Оперативна програма: Всички
Район за планиране: Всички  
Обобщена информация
 

Идентификация
Номер на проект от ИСУН: BG051PO001-7.0.07-0160-C0001
Номер на проект: ---
Наименование: Създаване на модел за сътрудничество за насърчаване развитието на човешките ресурси в сферата на туризма
Бенефициент: СДРУЖЕНИЕ "ДЕВИН - МИНАЛО, НАСТОЯЩЕ И БЪДЕЩЕ"
Източник на финансиране: ЕСФ ==> Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"
Дата на решение на договарящия орган: 15.02.2013
Начална дата: 15.05.2014
Дата на приключване: 15.05.2015
Статус: Приключен
Място на изпълнение: На територията на ЕС
Описание
Описание на проекта: Обща цел: Насърчаване развитието на човешките ресурси и трансфер на добри практики в сферата на туризма. Специфични цели - Създаване на предпоставки за повишаване на квалификацията и заетостта в сферата на туризма на местно ниво; - Изграждане на партньортньорска мрежа от италиански и български организации в сферата на развитие на човешките ресурси в туризма; - Обмяна на опит в областта на обучението на кадри в туризма; - Разработване на политики за заетост в областта на туризма на местно ниво.
Дейности: 1. Управление на проекта Цялостна организация и управление на дейностите по проекта в съответствие с договора за БФП и изискванията на ОПРЧР от страна на екипа за управление на проекта, който ще се състои от ръководител, координатор и финансист. В т.ч. провеждане на редовни (месечни) срещи, координация на дейностите със заинтересованите страни, редовно проследяване на графика за изпълнение на дейностите, изготвяне на необходимите технически и финансови отчети, искания за плащане, изпълнение на мерките за информация и публичност, наблюдение на изпълнението, оценка на потенциалните рискови и изпълнение на мерки за тяхното управление.
2. Проучване на необходимостта от изпълнение на мерки за развитие на човешките ресурси в сферата на туризма на местно ниво и възможностите за социално включване на хора в неравностойно положение Под-дейност 2.1. - Разработване на анкетна карта и извършване на анкетно проучване сред 100 представители на целевите групи за идентифициране на сферите, в които човешките ресурси имат най-силна нужда от повишаване на квалификацията. Обобщаване на резултатите от анкетното проучване Под-дейност 2.2 Изготвяне на аналитичен доклад, съдържащ резултатите от извършеното анкетно проучване, идентифицираните чрез проучването най-належащи области на интервенция, чрез които да се подпомогнат заетите в сферата на туризма да запазват работните си места, да се подпомогнат трайно безработните и младежите в намирането на работа и да се повишат шансовете на лицата в неравностойно положение за намиране на работа чрез повишаване на тяхната квалификация.
3. Двудневна кръгла маса Организиране на двудневна кръгла маса за обсъждане на проблемите, свързани с повишаване на квалификацията на работещите в сферата на туризма и осигуряването на заетост с представители на целевите групи. На кръглата маса ще се обсъдят и резултатите от проучването, изготвеният аналитичен доклад по Дейност 2, както и предложените мерки за развитие на човешките ресурси. Лектори – 2 бр.: 1 - експерт анкетно проучване; 1 – експерт човешки ресурси Участници – 30, в т.ч. хотелиери и ресторантьори, НПО, общинска администрация, заети и търсещи заетост в туристическия бизнес, в т.ч. и хора в неравностойно положение.
4. Обмяна на опит в рамките на учебно посещение в Италия Обмяна на опит с италианските партньори в сферата на прилагането на иновативни практики за напрекъснато обучение на заети в сферата на туризма (в това число и на по-възрастни работници), повишаване на квалификацията на служители, чрез съвремени методи и форми на обучение, откриване на работни места и включване на уязвими групи, намиращи се в социална изолация. По тази дейност се предвижда 8 експерта от целевата група да посетят организацията на партньора за 5 дни. От страна на италианския партньор са предвидени 2 експерти, които да представят своя опит, да обменят добри практики и да се извърши трансферна ноу-хау в сферата на развитие на човешките ресурси в туризма.
5. Работни ателиета Организиране и провеждане на 3 вида работни ателиета: • Работно ателие за представяне на италианският опит в сферата на прилагането на иновативни практики за непрекъснато обучение на заети в сферата на туризма, с представители на туристическия бранш като туроператори, хотелиери, собственици на къщи за гости и семейни хотели, ресторантьори, турстически агенции, лица с интерес за работа в областта на туризма, местната администрация. Продължителността на работното ателие ще е три дни с участието на 10 представители на туристическия бранш и експерт туризъм - участник в Дейност 4. Ателието ще бъде водено от модератор. • Работно ателие за трансфер на опита на по-възрастното поколение на младежи, поставени в социална изолация, под формата на Програма за наставничество. Целта е да се представят и изучат местни, традиционни занаяти (като тъкачество, плетене, изработка на сувенири от естествени материали като дърво, вълна, памук и др., направа на бродерии, шевици и други апликации, характерни и използвани в местните носии) чрез предаване на опит от „наставниците” към младото поколение. Продължителността на работното ателие ще е пет дни с участието на 15 младежи и по-възрастни хора. Ателието ще бъде водено от модератор. • Работно ателие за споделяне на иновативни практики и политики в сферата на непрекъснатото обучение и повишаване на квалификацията на заетите в туризма и изготвяне на предложение за стандарт за устойчиво развитие на човешките ресурси в туристическия бранш, в което ще участват 10 представители на организации за обучение и НПО в сферата на туризма. Продължителността на това работно ателие ще е 3 дни. В ателието ще бъде водено от модератор и експерт по човешки ресурси - участник в дейност 4.
6. Стратегия за развитие на човешките ресурси в сферата на туризма на местно ниво 4-ма експерти, участници в дейност 4 ще разработят Местна стратегия за развитие на човешките ресурси в сферата на туризма на база резултатите от анкетното проучване, обобщени в аналитичен доклад по Дейност 2, набелязаните мерки за развитие на човешките ресурси в рамките на проведената кръгла маса (Дейност 3), проучените и адаптирани за България иновативни практики и политики на италианския партньор в сферата на непрекъснатото обучение и повишаване на квалификацията на заетите в туризма. Ще бъде взето под внимание и разработения в рамките на работно ателие 3 по Дейност 5 предложение за Стандарт за устойчиво развитие на човешките ресурси в туризма.
7. Двудневна кръгла маса за обсъждане на стратегията за развитие на човешките ресурси, с участието на партньорите от двете страни Организиране и провеждане на двудневна кръгла маса с участието на 20 представители на целевите групи. Представяне и обсъждане на стратегията за развитие на човешките ресурси и разработеното предложение за стандарт за устойчиво развитие на човешките ресурси в туризма. В кръглата маса ще вземат участие и експертите, изготвили Стратегията.
8. Мерки за публичност Провеждане на еднодневна заключителна конференция за отчитане на резултатите от проекта с участие на 30 представители на заинтересованите страни, двама експерти от страна на чуждестранния партньор и 3 експерти от страна на кандидата. - Дизайн и програмиране на Интернет страница за популяризиране на натрупания опит и споделяне на добри практики. - Изготвяне и разпространение на рекламни материали за популяризиране на резултатите от проекта - брошури (200 бр.) значки (100 бр.), химикалки (100 бр.), рекламни сувенири (100 бр.).
Партньори
Партньори:
Umbria Training Center - Културна асоциация
Изпълнители:  
Финансова информация
Одобрен бюджет БФП: 133 122 BGN
Общ бюджет: 116 779 BGN
БФП: 116 779 BGN
Общо изплатени средства: 116 779 BGN
Източник на финансиране Верифицирани средства Валута
Безвъзмездна финансова помощ 116 779 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 26 624 BGN
2015 90 154 BGN
116 779 BGN
В т.ч. Финансиране от ЕС 99 262 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 22 631 BGN
2015 76 631 BGN
99 262 BGN
В т.ч. Национално финансиране 17 517 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 3 994 BGN
2015 13 523 BGN
17 517 BGN
Финансиране от бенефициента 0 BGN
Индикатори
Индикатор 1 Брой лица, участвали в транснационални и междурегионални програми за обмяна на опит
Индикатор 2 Брой обменени нови практики, трансферирани добри практики и представени нови идеи пред партньорите
Индикатор 3 (Д) Създадена партньорска мрежа между български и италиански организации в сферата на развитие на човешките ресурси
Индикатор 4 (Д) Обменени нови практики в сферата на развитие на човешките ресурси в туризма между кандидата и партньора
Индикатор 5 (Д) Представени нови идеи за насърчаване на заетостта сред групи в неравностойно положение в рамките на Работно ателие 2
Индикатор 6 (Д) Представена местна стратегия за развитие на човешките ресурси в туризма пред 30 представители на заинтересованите страни
Индикатор 7 (Д) Представено предложение за стандарт за развитие на човешките ресурси в туризма


Забележка:
Подчертан елемент от таблицата позволява показване на детайли при избирането му.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие
ЕС
Европейски съюз