Оперативна програма: Всички
Район за планиране: Всички  
Обобщена информация
 

Идентификация
Номер на проект от ИСУН: BG051PO001-1.2.03-1510-C0001
Номер на проект: ESF-1203-03-02177
Наименование: "Магазин за хранителни стоки"
Бенефициент: "КРУМОВТРЕЙДИНВЕСТ" ЕООД
Източник на финансиране: ЕСФ ==> Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"
Дата на решение на договарящия орган: 10.01.2014
Начална дата: 03.04.2014
Дата на приключване: 31.10.2015
Статус: Приключен
Място на изпълнение: България
Описание
Описание на проекта: Да се организира разкриването на търговски обект за хранителни и нехранителни продукти в район с ниска икономическа инфрастуктура с цел насърчаване на социалното включване и предприемаческата инициативност. Да се създаде работеща стопанска единица чрез безвъзмездна финансова подкрепа в разработването на бизнес-модел.
Дейности: 6. Публичност на проектните дейности и визуализация С цел да се изпълнят изискванията за публичност и визуализация на Оперативна програма „РЧР” всички информационни материали ще бъдат изготвени, съобразно изискванията и регламентите за визуализация на Европейския съюз. Ще бъде изработена табела за информиране на обществеността, относно полученото безвъзмездно финансиране по образец на Договарящия орган. Изработката на табела ще бъде възложена на външен изпълнител при стартиране на проекта. За полученото финансиране ще се разработят средства за информиране и публичност по проекта – брошури с информация за одобрения проект, логата на ЕС и ЕСФ, слоган „Инвестира във вашето бъдеще“ и текст за подкрепата на ЕС и ОП РЧР. Всички документи ще бъдат визуализирани по изискванията на Договарящия орган, а върху закупеното оборудване ще се постави стикер с информация за проекта и източниците на средства за подпомагане стартирането на новосъздадения бизнес.
2. Разработване на стратегия за стартиране и развитие на търговското предприятие Дейността включва избор на организация за възлагане разработването на стратегия за развитие на бизнеса за поне 2 години напред. Ще се разработят изисквания за тази стратегия, на база на които ще се изискват технически и финансови предложения. Ще се сключи договор за услугата с избрания изпълнител.
1. Ефективно проектно управление След сключване на договора за безвъзмездна помощ ще се сформира екип по проекта, състоящ се от ръководител и счетоводител. Ще бъдат назначени на срочен договор за периода на проекта. Екипът ще организира събрания всеки работен месец, за да се разпределят ясни задължения и отговорности и за да се обсъждат възникнали проблеми, ситуации, новости в изискванията за отчетност по проекта. Ръководителят ще одобри график за тръжните процедури за планираните доставки и услуги, заедно с разработен график за оперативно изпълнение на дейностите. Екипът ще поддържа досие на проекта с отделна техническа и финансова документация, ще изготвя и подава месечни справки, отчети и други документи, съгласно Ръководството за изпълнение на проекти по настоящата схема. За свършената работа всеки член на екипа ще попълва месечен отчет, съгласно образец. За финансовото изпълнение на проекта ще бъде открита отделна банкова сметка, по която ще се правят всички разплащания.
4. Зареждане на търговския обект с достатъчно количества първоначални стоки и материали Проектът предвижда стартирането на собствен бизнес в областта на търговията на дребно със хранителни и нехранителни стоки. За целта, възползвайки се от възможностите на настоящата схема за безвъзмездно финансиране е предвидено закупуване на материали, за обезпечаване на първоначално извършване на търговската дейност. За да започне дейността на магазина, той трябва първоначално да бъде зареден с разнообразни хранителни, нехранителни и акцизни стоки. Необходимо е да се наблегне на разнообразието на стоките, за да могат да се привлекат клиенти от различни възрастови групи. След проучване на ценовите листи на различни производители и търговци с оглед обезпечаване на първоначалното закупуване на материали за стартиране дейността на търговският обект, ще бъде съставен опис на най-необходимите продукти, с които трябва да е зареден един магазин с разнообразен стоков асортимент, за да може да обслужва клиентите си и да функционира нормално. Ще се закупят хранителни и сладкарски изделия, подправки, препарати, макаронени изделия, тютюневи изделия, напитки, консерви и други основни групи храни с цел осигуряване зареждането на магазина с цялостен асортимент, необходим за привличане на достатъчно клиенти за пълното задоволяване на техните потребности със стремеж към снабдяване и на допълнителен разширен набор от артикули, необходими за стартиране на дейността. В бюджета на проекта подробно са описани предвидените материали. За тяхното осигуряване ще се проведат процедури по ПМС 69. Подготовката на документацията и провеждането на процедурите ще се осъществи от екипа на проекта и кандидата. Материалите ще бъдат закупени след като магазина бъде оборудван и обзаведен, пуснат в експлоатация и на база събрани оферти за избор на доставчик на горе цитираните материали. За оперативната дейност на магазина ще се закупят и консумативи като дневници, етикети, хартия, химикали, класьори, книги за инструктаж и други. За да започне магазинът да функционира е необходимо да се закупят папки, в които ще се води документацията; журнали, по изискванията на РИОКОЗ за водене на текущото състояние на хладилните витрини, фризери и хигиенното състояние на магазина. Нужно е да се закупят касови ролки и книга за касовия апарат. Химикали, етикети и джобове с перфорация за текущи нужди при работа.
3. Въвеждане на търговския обект в експлоатация и организиране на доставки за магазинно оборудване Във връзка със спецификата на дейността на предприятието – продажба на хранителни стоки е необходимо обособяване на подходящо помещение за осъществяване на продажби и обслужване. Ще се осигури поддръжка на помещението по време на активната търговска дейност чрез осигуряване на разходи за еленергия, вода и интернет връзка. Освен първоначалната подготовка на избраното помещение ще се подготвят документи, спазвайки нормативните срокове, за регистрация на обекта за търговия на дребно с хранителни продукти към Българска Агенция по Безопасност на храните, документация по установяване на пожарна безопасност и към други институции за издаване на разрешителни за упражняване на търговска дейност. Ще се подготвят документи за издаване на удостоверение за вписване в регистъра на търговските обекти и ще се задейства процедура по издаване на Разрешение за продажба на тютюневи изделия. Освен необходимо обзавеждане и оборудване търговския обект ще се нуждае от закупуване на касов апарат, чрез който ще могат да се касират направените продажби, съгласно разпоредбите на НАП за фискални устройства.
5. Създаване на нови работни места с гарантирана устойчивост Със стартиране изпълнението на проекта собственикът на дружеството ще започне да се самоосигурява. Като управител ще носи отговорността за управлението на магазина и неговите дейности. Ще участва в изпълнението на заложените цели и ще предприема инициативи за развитие на дейността. Заетостта ще се запази поне 12 месеца след края на проекта. В предвид спецификата на дейността, която ще развива фирмата се предвижда допълнително наемане на продавач хранителни продукти. Ще се организира подбор за назначаване на лице на съответната длъжност, ще се разгледат кандидатури и ще се избере най-подходящата за сключване на трудов договор на пълно работно време. В задълженията на продавача ще се включат умения за работа с клиенти, познания за работа с касов апарат, познаване на предлаганите продукти, хигиена на работното място и други качества, задължителни за утвърждаване напостоянен клиентопоток. Всеки участник в проекта ще попълва месечни отчети за свършена работа. За назначеното лице се предвижда гарантирана устойчивост на работното място поне 1 година след края на проекта.
Партньори
Партньори:  
Изпълнители:  
Финансова информация
Одобрен бюджет БФП: 19 994 BGN
Общ бюджет: 19 962 BGN
БФП: 19 962 BGN
Общо изплатени средства: 3 999 BGN
Източник на финансиране Верифицирани средства Валута
Безвъзмездна финансова помощ 19 962 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 0 BGN
2015 3 999 BGN
3 999 BGN
В т.ч. Финансиране от ЕС 16 968 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 0 BGN
2015 3 399 BGN
3 399 BGN
В т.ч. Национално финансиране 2 994 BGN
Реално изплатени суми
Период Размер
2007 0 BGN
2008 0 BGN
2009 0 BGN
2010 0 BGN
2011 0 BGN
2012 0 BGN
2013 0 BGN
2014 0 BGN
2015 600 BGN
600 BGN
Финансиране от бенефициента 0 BGN
Индикатори
Индикатор 1 брой новосъздадени предприятия, посредством инициативи за подкрепа на малкия бизнес
Индикатор 2 брой лица, заети в създадените предприятия 1 година след приключване на финансирането


Забележка:
Подчертан елемент от таблицата позволява показване на детайли при избирането му.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие
ЕС
Европейски съюз